The rice business
The processors' net before taxes is therefore (252.50 - 223 - 25) or $4.50 per ton of paddy bought, or $54 for the 12 tons. A small processor with a 1 ton per hour mill, operating 8 hours a day for 200 days a year can process 1600 tons of paddy. His net sale if he operates at capacity on an 8 hour day, would therefore be $7,200.
GET PRICE >>